An airplane having a weight of 10,000 N is flying at a velocity of 260\,km/h at standard sea level conditions. Find the induced drag, if the wing of the airplane has an area of 16\,m^2 and has an aspect ratio of 7.4.

An airplane having a weight of 10,000 N is flying at a velocity of 260\,km/h at standard sea level conditions. Find the induced drag, if the wing of the airplane has an area of 16\,m^2 and has an aspect ratio of 7.4.

[Span efficiency factor , e = 0.6 ]

Add Comment
  • 1 Answer(s)

    Induced drag of the airplane, {D_i} = {q_\infty }S{C_{{D_i}}}

    Here,  {S} = 16\,{m^2}

    {\rho _\infty } = 1.225\,kg/{m^3}

    {V_\infty } = \left( {\frac{{260 \times 1000}}{{60 \times 60}}} \right) = 72.2\,m/s

    {q_\infty } = \frac{1}{2}{\rho _\infty }V_\infty ^2\,

    \Rightarrow {q_\infty } = \frac{1}{2} \times \left( {1.225} \right) \times {\left( {72.2} \right)^2} = 3192.86\,N/{m^2}

    L = W = 10000 = {q_\infty }S{C_L}

    \Rightarrow {C_L} = \frac{{10000}}{{{q_\infty }S}} = \frac{{10000}}{{\left( {3192.86} \right) \times 16}} = 0.1957

    {C_{{D_i}}} = \frac{{C_L^2}}{{\pi eAR}} = \frac{{{{\left( {0.1957} \right)}^2}}}{{\pi \times 0.6 \times 7.4}} = 0.002746

    Therefore,

    {D_i} = {q_\infty }S{C_{{D_i}}} = 3192.86 \times 16 \times 0.002746 = 140.281\,N

     

    techAir Answered on 4th February 2021.
    Add Comment
  • Your Answer

    By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.