The Boeing 777  has a wing planform area of 4605 square feet (ft2). Assuming at akeoff weight of 506,000 lb and a takeoff velocity of 160 mi/h, calculate the lift coefficient at takeoff for standard sea-level conditions. 

The Boeing 777  has a wing planform area of 4605 square feet (ft2). Assuming at akeoff weight of 506,000 lb and a takeoff velocity of 160 mi/h, calculate the lift coefficient at takeoff for standard sea-level conditions. 

Worldtech Asked on 13th November 2023 in Aeronautics.
Add Comment
  • 1 Answer(s)

     For steady, level flight, the weight is equal to the lift. 

    C_{L} = \frac{L}{q_{\infty}S} = \frac{W}{q_{\infty}S}

      V_{\infty} = 160\left ( \frac{88}{60} \right )=234.7\,ft/s

    q_{\infty} = \frac{1}{2}\rho_{\infty} V_{\infty}^{2} = \frac{1}{2}\left ( 0.002377 \right )\left ( 234.7 \right )^{2} = 65.45\,lb/ft^{2}Therefore, 

    C_{L} = \frac{W}{q_{\infty}S}= \frac{506000}{\left ( 65.45 \right )\left (4605  \right )} = 0.362

    techAir Answered on 13th November 2023.
    Add Comment
  • Your Answer

    By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.